La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Aga, Şeyh ve Devlet: Kürdisîan'ın Sosyal ve Politik Örgütlenmesi


Auteur :
Éditeur : Özge Date & Lieu : , Ankara
Préface : Pages : 506
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 160x230 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Bru. Aga. N° 3358Thème : Général

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Aga, Şeyh ve Devlet: Kürdisîan'ın Sosyal ve Politik Örgütlenmesi


Aga, Şeyh ve Devlet
Kürdisîan'ın Sosyal ve Politik Örgütlenmesi

Martin van Bruinessen

Öz-Ge Yayınları

Hollandalı bilim adamı Martin van Bruinessen, günümüzün en saygın Kürdologlanndan biridir. Ülkesinde, çeşitli yayınlarıyla Kürdoloji'ye büyük katkıları olduğu gibi, özellikle elinizdeki çalışmasıyla Kürdoloji kitaplığına önemli bir armağan sundu ve haklı bir üne kavuştu.
Özgün adı, "Agha, Sheikh and State: On the socials and politicial organisation of Kürdistan" (Ağa, Şeyh ve Devlet: Kürdistan'ın Sosyal ve Politik Örgütlenmesi Üzerine) olan eser, Bruinessen'in doktora çalışmasıdır. Eserin ilk basımı 1978'de Utrecht'te (Hollanda), gözden geçirilmiş, genişletilmiş yeni basımlarıysa Federal Almanya'da (1989) ve Ingiltere'de (1991) yapılmış ve büyük ilgi görmüştür.
İnanıyoruz ki okuyucu, bu eserle Kürdistan gerçeğini ve Kürt sorununu, şimdiye kadar olduğundan daha iyi kavrayacaktır. Eserin, bu yönüyle büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.ÖNSÖZ

Bir araştırma ve araştırma sonucunda ortaya çıkan bir kitap, tek kişinin adını taşıyor olabilir. Fakat aslında, sonucun elde edilmesinde daha birçok kişinin katkıları sözkonusudur. Bana yardım edenlerin tümünü burada anıp teşekkürlerimi sunmaktan ötürü çok mutluyum.

Bu yapıtın ortaya çıkmasını sağlayan araştırma, Teorik Araştırmaları, Geliştirme Kuruluşu'nun dostça yardımlarıyla gerçekleştirildi. Bu örgüte açık fikirliliği ve çalışmanın başından sonuna kadar sağladığı kesintisiz destekten ötürü teşekkür borçluyum. Teorik eğilimlerimiz ve politik tutumlarımızın farklılığına rağmen, araştırmanın sürdürülmesinde ve çalışmanın yazımında bana, herhangi bir meslektaşının tanıyabileceğinden çok daha fazla özgürlük tanıdığı İçin İlk antropoloji öğretmenim .Prof, van Baal’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bulgulanma ve açıklamalarıma yönelttiği yapıcı eleştiriler benim İçin çok öğretici oldu. Prof. Thoden van Velzerile yapılan tartışmalar da uyarıcıydı. İlginç önerilerde bulunup, araştırma verilerini değişik bakış açılarından ele almamı sağladı.

Bu kitap, başkaca pekçok kişinin önemli katkılanyla son şeklini aldı. Hepsinden önce de Kürtler'in kendilerinin sağladığı katkılarla Eğer Kürtler'in o herkesçe bilinen konukseverliği olmasaydı, sözünü ettiğim yerlere ulaşma olanağım bile olmazdı.

Iraktaki Kürt ulusal savaşı liderliği, araştırmamı sürdürmem için gereken resmi izni verebilecek tek ortoriteydi. O şartlar altında bana sağladıkları hareket özgürlüğü anılmaya değer. Pekçok Kürt arkadaş çalışmamı olanaklı kılmak için büyük zorluklara katlandı. Başka türlü ulaşamayacağım yerlere beni götürüp, konuşmak istediğim insanlarla tanıştırdılar ve can güvenliğimi sağladılar. Güvenlikleri gereği bu arkadaşların isimlerini anmamam gerekiyor. Kendilerine teşekkür ediyor, yardımları olmaksızın hazırlanması mümkün olmayan bu kitabı onlara adıyorum.

Fars'larla ilgili büyük bilgi birikiminden önemli ölçüde yaralandığım Tahran'daki İngiliz-Fars Çalışmaları Kurumu Müdür Yardımcısı Sandy Mortoria ve sekreter Margaret Karapetian'a. eve döner gibi Enstitüye her dönüşümde sağladığı büyük katkılardan ötürü teşekkürler.
Kitabın elyazması müsveddelerini okuyup yorumlarını katanlar , Rik Boeşchoten, Mark van Damme, Chiel Kiel, Jiya Nuri ve J.D.J. Waardenburg'du. İngilizcesini düzeltme görevini üzerine alan ve yorumlarını ileten Mark Harvey'di. İfade edilen bütün düşünceler ve aynı zamanda hataların bütünüyle bana ait olduğunu söylemeye gerek yok.

Son olarak, okunması zor elyazmalarımı sabırla daktilo eden ve son andaki değiştirmelerime katlanan Sadly Tenney ve Anneties Bruin'e de teşekkürlerimi iletmek istiyorum.Giriş

Kitabın Yazımı
Bu kitap, saha çalışmasına başlamadan önce edinilmiş olan niyetleri yansıtan türden bir kitap değil. Çünkü başlangıçtaki niyetim, önceden belirlenmiş bir zaman süresince (bir yıl gibi) çok sınırlı bir alanda edinilmesi "zor" verileri sağlamak için alışılmış tarzda sosyal-antropolojik bir çalışma yapmaktı. Kürtlerle ilgili yazında, belirsiz izlenimler bol, somut gerçekler ise seyrek olarak bulunur. Ben, aşiret bağlarının çözülmesi dünya pazarıyla birleşme, milliyetçiliğin yükselmesi üzerine daha anlamlı yargılara ulaşabilmek için ikinci yönteme yöneldim. Ancak pek az niceliksel veri içeren bu çalışma, bir gözden geçirme niteliğindedir. Kendi gözlem ve mülakatlarımı kapsayan değişik zamanlarda, değişik yerlerden edinilmiş materyaller değerlendirilmektedir.

Araştarmanın biçimindeki bu bütünsel değişiklik bazı açıklamaları gerekli kılıyor. Şimdiki biçime temel olan bazı düşüncelerin, araştırma alanında bulunuşumun ilk yazım dönemine ait olması bu gerekliliği artırmaktadır. Kürtler, onlarla ilk ilişkiye geçtiğimde çok ilgimi çekmişlerdi, (1967 yılında, Ortadoğu'da geçirdiğim bir tatil sırasında)."Ulusal karakter" ve Kürt kültüründe bulunan bazı tanımlanması zor şeyler beni çekiyordu. Sonraki araştırmalarım gösterdi ki, Kürtler'le ilgili çalışmalar yapmış olan diğer yazarlar da aynı romantik çekiciliğe kapılmışlardır. Dostlukları ve açık fikirliliklerinin yanısıra, sayesinde ulusal hakları için savaşım sürdürdükleri yiğitlikleri de özel, romantik bir hava katıyordu onlara.

Kürdistan’ın sınırları içinde yer aldığı devletlerde Kürtler, kendilerini anarşistlikle suçlayan yönetimlerle çatışma içindedirler.

Daha sonra teorik eğilimim; köylü isyanları, dinsel hareketler, milliyetçilik ve sınıf bilinci gibi kavramlara yönelince, doğal olarak Kürtler'e yöneldim. İçinde bulunduğumuz yüzyıl boyunca Kürdistan'da milliyetçi ve dinsel karakterli pekçok köylü ayaklanması yaşanmıştı.

.....
Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues