La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Doza Kurdistan (Kürdistan davası)


Éditeur : Özge Date & Lieu : 1991, Ankara
Préface : Pages : 262
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 130x196 mm
Thème : Histoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Doza Kurdistan (Kürdistan davası)

Versions:


Doza Kurdistan
(Kürdistan Davası)

Zinar Silopî'nin (Kadri Cemil Paşa) "Doza Kurdistan" (Kürdistan Davası) adlı eseri; Dr. Nuri Dersimi'nin "Kürdistan Tarihinde Dersim" ve "Hatıratım" adlı kitaplarıyla, Ekrem Cemil Paşa'nın "Muhtasar Hayatım" ve ihsan Nuri Paşa'nın "Ağrı Dağı isyanı" gibi, Kürt aydın ve önderlerinin doğrudan gözleme dayalı sayılı ürünlerinden biridir. Kürt lider ve aydınlarının, hayat ve mücadelelerini yazıya aktarma konusunda bilinçli bir çaba içine girmedikleri ve çoğu kez buna imkân bulamadıkları gözönüne alınırsa, sınırlı sayıdaki bu temel kaynakların büyük öneme sahip oldukları kendiliğinden anlaşılır.

Kadri Cemil Paşa, yirminci yüzyılın başından itibaren Kürt ulusal uyanışını bizzat yaşamış ve yakından tanık olmuş aydın ve önderlerden biridir. Kadri Cemil Paşa'nın çok yakın gözlem ve değerlendirmeler içeren bu anılar kitabı, açıktır ki birinci elden bir kaynak olarak Kürdoloji çalışmalarının vazgeçilmez kaynaklarından biridir.

Yaşamı Kürt ulusal mücadelesi içinde geçmiş olan Kadri Cemil Paşa, anılarında, başka halklar gibi yüzlerce, binlerce yıl yanyana ve birlikte yaşamış Kürt ve Türk halklarının da eşitliğini, kardeşliğini ve gönüllü birliğini savunmaktadır. İşte bunun birkaç anlamlı örneği:

"İki tarafa da fenalık getirecek imha siyaseti yerine asırlarca beraber yaşamış ve daima Türk hükümetinin şerefini yükseltecek hizmetlere nefsini feda etmiş olan Kürt milletini Türk'e yaklaştıracak, sevdirecek bir siyaset tarzı takip edilirse acaba daha insani, daha doğru bir yol tutulmuş olmaz mı? (...)Kürt milli haklarını itiraf etmek koşuluyla bu iki milletin birbiriyle anlaşarak, müşterek bir idare dahilinde kardeşçe yaşamasının gerekliliğini düşünmek zamanı çoktan gelmiş değil midir?..(...) Türk hükümetlerinin Kürtler hakkındaki insanlıkdışı muamelelerine rağmen, Türk milleti arasırıda Kürtler'le kardeşçe, dostça beraber yaşamak ihtiyacını duyan ve bunun her iki millete de getireceği faydayı takdir eden değerli düşüncelere sahip kimselerin bulunduğu takdirle görülmektedir..."

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues