La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Mağdur Diasporadan Sınır-ötesi Vatandaşlığa mı?


Auteur : Khalid Khayati
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2010, İstanbul
Préface : Pages : 376
Traduction : Fahriye Adsay ISBN : 978-605-5585-01 -3
Langue : TurcFormat : 130x215 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Kha. Mag. N° 3266Thème : Sociologie

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Mağdur Diasporadan Sınır-ötesi Vatandaşlığa mı?Mağdur Diasporadan Sınır-ötesi Vatandaşlığa mı?

Khalid Khayati

avesta

Bu çalışma Fransa’da Marsilya bölgesi ve İsveç’te Stockholm bölgesindeki Kürtler arasında tek-boyutlu, mağduriyet bağlantılı Kürt diasporik kimliğinden daha nitelikli, dinamik ve aktif bir yapıya doğru şekil almasına yönelik devam etmekte olan bir süreç hakkında karşılaştırmalı bir araştırmadır. Çalışma, her iki ülkedeki diaspora Kürtleri arasındaki ulus-ötesi vatandaşlık tecrübesinin gelişimi için gerekli unsurlar olan kurumsal ve ulus-ötesi düzenlemeler, asabiye ağları, radyo ve televizyon yayınları ve siberuzay “Online” katılımlar, kültürel ve edebi aktiviteler ve benzeri diğer diasporik ve yörüngelerin çokluğunu tasvir etmek için acı ve travma deneyimi ile mağduriyet duygusunun ötesine geçmektedir.
Araştırma, Fransa ile İsveç’teki Kürtlerin farklı diasporik söylemler tasavvur ettiklerini ve aynı zamanda farklı eylem biçimlerini seçtiklerini iddia etmektedir. Tekbiçimli toplumsal arkaplanları ve Fransız politik ortamın dışlayıcılığı nedeniyle, Marsilya bölgesindeki Kürtler hissedilir eylemini sınırlı tutmuşlardır. İsveç’teki Kürtlerin sosyal ve politik açıdan çeşitlilik barındırıyor olmaları, daha avantajlı bir politik ortamda yaşamalarından kaynaklı olarak, sadece daha esnek bir diaspora söylemini sürdürmekle kalmayıp, Marsilya bölgesindeki Kürtlere nazaran daha fazla gelişmiş bir sınır-ötesi vatandaşlık tecrübesi geliştirmişlerdir.


Khalid Khayatî - İran Kürdistanı, Mahabad. 20 yıla yakındır İsveç'te yaşıyor. Yüksek öğrenimini İsveç ve Fransa'da tamamladı. 2008 yılında İsveç Linköping Üniversitesinde doktorasını yaptı. Aynı üniversitede öğretim görevlisi ve araştırmacı olarak çalışmalırını sürdürüyor.Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues