La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Uluslararası Demokrasi, Hukuk ve İnsan Konferansı


Éditeur : Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Date & Lieu : 1997, Diyarbakır
Préface : Pages : 424
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 160x235 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Diy. Ulu. N° 460Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Uluslararası Demokrasi, Hukuk ve İnsan Konferansı


Uluslararası Demokrasi, Hukuk ve İnsan Konferansı

Ahmet Bilgin

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

"Demokrasi, Hukuk ve İnsan" geride bırakmakta olduğumuz 20. yüzyılın en önemli konuları arasında yer aldı. Öyle anlaşılıyor ki, 21. yüzyılda da en çok konuşulacak, tartışılacak konular yine bunlar olacaktır. Çünkü, insanoğlu sahip olduğu bunca maddi zenginlik ve teknolojik üstünlüğe rağmen hala bir arada yaşama, başkalarının hak ve hürriyetlerini koruma ve daha adil bir toplum düzeni kurma yönünde büyük zaaflar içinde bulunmaktadır.
Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygılı bir yönetim idealinin en çok konuşulduğu Batı'da bile bu alanda ciddi problemlerin yaşandığı bilinen bir gerçektir. Batı'nın, demokrasinin rafa kaldırıldığı, baskıcı rejimler tarafından insan haklarının ihlal edildiği ülkelere karşı sürdürdüğü kayıtsızlık ve çift-standart tutum bir yana, kendi içinde de yıllardır yaşamakta olan göçmen gruplara karşı izlediği tutum bunun göstergesi sayılır.
İşte biz de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak hem bölgemizi, hem ülkemizi ve dünyayı yakından ilgilendiren bu konuyu uluslararası bir sempozyumla ele almayı ve tartışmaya açmayı uygun gördük. Bu sempozyumla herkesi yakından ilgilendiren önemli bir konunun tartışılmasını sağlamak amacındayız. Ülkemizde sosyal barış, birlik ve beraberlik hiç şüphesiz tam demokrasi ve herkes için demokrasi ile sağlanabilir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues